pondělí 15. února 2010

Nejčastější otázky u veterinárního lékaře

V jakém věku je nejvhodnější fenu poprvé nakrýt?

Fena pohlavně dospívá mezi šestým až devátým měsícem věku a fyzicky mezi jedním a dvěma roky, podle velikosti plemene. Poprvé je možno krýt při třetím hárání u malých plemen a čtvrtém hárání u velkých.

Říká se, že by fena měla mít alespoň jednou za život štěňata. Je to nutné?

Toto tvrzení není podloženo žádnými fakty, ani statistika výskytu gynekologických onemocnění nepotvrzuje tuto rozšířenou teorii. Je pravděpodobné, že na udržování této fámy se podílejí především chovatelé, kteří tímto tvrzením desinformují laickou veřejnost.

Pes nemá o fenu při krytí vůbec zájem. Jak je to možné?

Může to být vzájemná averze, třeba mu fena nějakým způsobem nevoní, nebo svým genotypem neodpovídá, nebo je u ní produkce estrogenních hormonů tak nízká, že nejsou vylučovány feromony v té míře, aby psa dostatečně motivovaly. Většinou se ale jedná o nesprávně zvolený termín krytí, může být buď příliš brzy, nebo již pozdě. Ke krytí by mělo docházet v prostředí známém pro psa, proto fenu vozíme ke psovi.

Může fena zabřeznout když při krytí nedošlo ke svázání?

Ano, může a není to nijak neobvyklé. Ejakulace semene probíhá v určité fázi při spojení, a proto je důležity čas spojení (zasunutí penisu bez pevného svázání).

Může již nakrytou fenu nakrýt ještě jiný pes?

Může, dokonce i více psů v krátkém časovém úseku. Narozená štěňata pak budou pocházet od více otců. Proto je nutné nakrytou fenu ještě několik dnů hlídat.

Je pravda, že první štěně z vrhu je nejlepší a nejsilnější?

Není to pravda, není to ničím podloženo.

V jakém věku můžeme štěně nejdříve odebrat?

Osobně si myslím, že sedmý až osmý týden nejdříve. Nejlépe po první vakcinaci proti psince a parvoviróze.

Náš pes nechce jíst granule. Co máme dělat?

Co pes rád jí a co ne se odvíjí od důslednosti přístupu majitele. Neměnit krmení dle toho zda to pes žere či ne. Pokud chceme psa převést na jiný druh stravy, neměli bychom tak činit ze dne na den, ale postupně krmení změnit. Jednou z možností je také podávat granule zvlhčené(doporučuje li to výrobce) buď teplou vodou, nebo lépe masovým vývarem, případně je ještě ochutit troškou masa.

Může pes dostávat kosti?

Může, ale pouze syrové, které mají jak složku organickou, tak anorganickou. Nikdy vařené. Ideální jsou velké telecí kosti, které pes může okusovat. Mýtus nevhodnosti příjmu kostí králičích a vůbec všechny tvrdé duté kosti, které se mohou štěpit je špatný. Rozhodně by ale kosti neměly tvořit hlavní složku psí stravy.

Může pes mléko?

Pes by neměl dostávat mléko. Souvisí to se schopností trávit mléčný cukr, většina psů tuto schopnost v dospívání ztrácí a z nestrávené laktózy dostávají průjem. Proto je lépe podávat místo mléka mléčné výrobky, které prošly mléčným kvašením (jogurt, sýry, tvaroh apod.)

Proč by měl pes dostávat vyrovnanou krmnou dávku? Lidé si přece také nesestavují jídelníček přesně podle obsahu živin.

Pes je odkázaný pouze na to, co mu podáváme a nemůže si vzít sám to, co právě potřebuje a na co má chuť. Z toho důvodu musí být krmná dávka vybilancovaná, nejen co se týče obsahů jednotlivých živin, ale i vzájemných poměrů. Navíc lidské jídlo neobsahuje určité komponenty, které pes nutně potřebuje (např. esenciální mastné kyseliny) a které by přijímal, kdyby si stravu sám lovil.

Je mezi různými druhy granulí opravdu nějaký rozdíl?

Je a podstatný. Vždy záleží na tom, z jakých surovin jsou granule vyrobeny a jaká je jejich stravitelnost, kolik z nich dokáže pes využít. Kvalitní krmiva mají využitelnost přes devadesát procent, krmiva levnější mají využitelnost asi padesát procent. V tom je tedy ten rozdíl. Na deklarovaných granulích si všímejte především podíl živočišné bílkoviny (procento čerstvého masa např. čerstvé jehněčí maso 70% apod.).

Je dobré dodržovat u psa jednou v týdnu hladovku?

V kynologické praxi se to doporučuje (u pracovních psů), z hlediska fyziologie trávení to není až tak nutné, záleží individuálně na kondici a pracovním využití psa.

Čím můžu ovlivnit co nejvyšší vzrůst psa?

Především vhodným chovným výběrem. Představa, že budu-li psa překrmovat mlékem nebo různými vitaminy a on více vyroste, není ničím podložená. Výška psa je geneticky (determinována) dána, tudíž výživou neovlivnitelná, a proto je namístě hlavně vyrovnaná plnohodnotná krmná dávka.

Co dělat, aby pes naopak nepřerostl?

I zde je rozhodující genetika. I pes, který je kost a kůže, stejně přeroste, má-li to v genech.

Prý je pro velká plemena nebezpečný příliš rychlý růst. Proč?

Otázka není správně formulovaná, u velkých a obřích plemen je růst mimo jiné závislý i na příjmu minerálií a to především vápníku. Může docházet k disproporci mezi tvorbou kostní trámoviny a ukládání minerálií nutných k její fixaci a zpevnění při nedostatku vápníku nikoliv při nadbytku (vápník je u zdravého jedince hormonálně regulován) a dále při nadbytku vitamínu D. Potom dochází ke známým prošlapům, případně k vážnějším deformacím.

Může malé štěně běhat s dospělými psy?

Při volbě způsobu pohybu se obraťte k představě, jak se asi štěně pohybuje ve volné přírodě. Znamená to, že napřed je ve svém doupěti v noře, potom se seznamuje s nejbližším okolím. Nejprve si hraje v kolektivu štěňat v blízkosti mámy. Čím více roste, tím dále se vzdaluje více od matky atd. Samostatně se pes ve volné přírodě rozběhne tak nejdříve mezi osmým a desátým měsícem a do této doby štěněti nechávejte volný pohyb a ničím ho do pohybu nenuťte.

Jsou plemena, která nepotřebují vůbec žádný pohyb?

Pro fyziologický vývin potřebují pohyb všechna plemena. Nároky se mění podle plemene, a využití psa.

Je pro mladého psa vhodný běh u kola?

V žádném případě ne, je vhodnější volit jinou formu pohybu.

Psovi stále nevypadává mléčný zub. Co dělat?

Záleží na věku, první zuby začnou vypadávat koncem třetího měsíce a ukončuje se výměna do 6 měsíce. Pokud se jedná o perzistující zuby (dvojí zuby – mléčné i trvalé tzv. polyodoncie), ty by se měly vytrhnout po 6 měcíci stáří, nejpozději do 7 měsíce. Perzistující zub nevytrhávat násilím, ale opatrně uvolňovat vikláním. Vytržení mléčných zubů po 7 měsíci nechat po posouzení vet. lékaře na odborníkovi.

Je pro psa narkóza nebezpečná?

Pro zdravého psa by narkóza neměla být nebezpečná. Je žádoucí majitele upozornit na možnost předoperačního vyšetření (krev, moč) a pokud majitel nesouhlasí s jakýchkoliv důvodů (finančních) nechat si potvrdit revers souhlas narkózy bez laboratorního vyšetření. Mýtus škodlivosti časté narkózy např. 2x za rok s pohledu chovatele je neopodstatněný.

Pomáhá česnek proti vnitřním parazitům?

Proč se tato záležitost traduje v době, kdy je dostatečné množství účinných antiparazitik není namístě. Česnek má příznivý vliv na trávení a na celkovou odolnost organismu.

Náš pes poslouchá z celé rodiny pouze manžela. Nás má rád, ale pouze jako kamarády. Je to normální?

Je to normální, protože to odpovídá sociální hierarchii, jak se pes do rodiny zařazuje. Čili on se zařadil na druhé místo za svého vůdce a považuje za sociálně podřízené ostatní členy domácnosti. Je to jeho psychika a nedoporučuje se násilným způsobem zasahovat.

Doporučoval byste nechat si vycvičit psa ve výcvikovém středisku?

Nedoporučoval, snad jen pokud by to byla záležitost čistě komerční, pokud jsem úspěšný podnikatel a nemám čas si psa vycvičit na hlídání skladu. Ale pokud mám psa pro sebe a pro svou zábavu, tak v žádném případě.

Jak často můžeme psa koupat?

V žádném případě nedoporučujeme systematické koupání psů. Pes by se měl v případě potřeby pouze omývat tekoucí vodou. Některá společenská plemena se ovšem koupat musí, neboť jinak by se srst zaknotila. V těchto případech bych se omezil na nejnutnější potřebu před výstavou, nebo před stříháním asi jednou za dva měsíce.

Náš pes zapáchá, a to i po vykoupání. Čím to může být?

Že pes zapáchá po vykoupání je celkem přirozené, protože psi dbají na to, aby měli svůj specifický pach, respektive vůni, a proto po koupeli začne sám sebe „parfémovat" vlastním mazotokem. Jinak bychom měli psa řádně prohlédnout, zda se u něj nenachází nějaká kožní změna či zda nejsou naplněny anální váčky. Dále bychom pak zkoumali složení stravy, trávicí funkce a v neposlední řadě i funkci ledvin a podobně.

Žádné komentáře:

Okomentovat